Młodzieżowe Spotkania Teatralne

<- wróć do listy

 

MŁODZIEŻOWE SPOTKANIA TEATRALNE, w ramach WARSZAWSKIEGO PROGRAMU EDUKACJI KULTURALNEJ Już po raz piąty mamy przyjemność zaprosić Państwa na Młodzieżowe Spotkania Teatralne w STUDIO teatrgalerii. Wydarzenie, realizowane w ramach Warszawskiego Programu Edukacji Kulturalnej, odbędzie się w 22 października (poniedziałek). W godzinach 12:00 – 18:00 zaprezentujemy Państwu cztery spektakle, a po każdym z nich zapraszamy na dyskusję z aktorami oraz gośćmi specjalnymi Spotkań: aktorką Moniką Pikułą oraz teatrologiem Januszem Majcherkiem. W tym roku Warszawski Program Edukacji Kulturalnej ma priorytety. Jednym z nich jest wielokulturowość, stad też wyjątkowo zaprezentujemy Państwu Teatr Playback, który tworzą dorośli aktorzy. Spektakl zrealizowany przez grupę powstał na podstawie opowieści dzieci z Ośrodka dla Uchodźców.

Wstęp wolny / wejściówki można odebrać w kasie STUDIO

LINK DO WYDARZENIA

Program 5. Młodzieżowych Spotkań Teatralnych:

12:00 – musical „Wrzenie” / Grupa EB Sound
13:00 – dyskusja po spektaklu
13:30 – spektakl „Czarne/białe” / Teatr Flakier
14:20 – dyskusja po spektaklu
14:50 – monodram „Jaskółka” / Studio Teatralne Julii Kotarskiej-Rekosz
15:30 – dyskusja po spektaklu
16:00 – spektakl „Śladami dzieci” / Teatr Playback
17:30 – dyskusja po spektaklu

„Wrzenie” / EB Sound

Reżyseria: Sebastian Stafecki
Scenariusz: Tomasz Mitrowski
Choreografia: Jolanta Wdowczyk
Realizacja techniczna/nagłośnienie: Arkadiusz Gołąb
Opieka artystyczna/przygotowanie wokalne: Edyta Kiesewetter
Występują: Kuba Anusiewicz, Piotr Gawroński, Julia Gąsiorkiewicz, Klaudia Kmiecik, Marysia Kozik, Maja Marzec, Alicja Michalczuk, Kasia Niewiadomska, Maciej Niewiadomski, Gosia Pietrasz, Kinga Pietruczuk, Weronika Pisarek, Zuzia Rosiak, Monika Styczek, Olek Szmorliński, Oliwier Zając

Wrzenie to musical opowiadający o znaczeniu muzyki dla młodzieży w trudnym czasie początku transformacji ustrojowej. Autorski scenariusz łączy pokolenia: starszym przypomina minione lata, młodszym zaś ukazuje brutalną rzeczywistość PRL-u, kiedy trudno było o nadzieję i plany na przyszłość. Wielkim atutem przedstawienia są nowe aranżacje klasyków polskiej piosenki tamtych czasów. W przedstawieniu usłyszymy m. in. utwory zespołów takich jak: Dżem, Lady Pank, Maanam, Perfect, czy Republika.
Zespół EB Sound (dawniej Edyta Band) został utworzony w styczniu 2012 roku z uczestników indywidualnych zajęć wokalnych Studia Piosenki Edyty Kiesewetter w Domu Kultury „Włochy”. Obecnie to szesnastoosobowy młodzieżowy zespół wokalistów i instrumentalistów. Wieloletnia praca i pasja zaowocowała wieloma koncertami i spektaklami muzycznymi. W swoim dorobku artystycznym zespół posiada trzy płyty, dokumentujące projekty sceniczne: „Świąteczna zawierucha z Edyta Band dla ucha”, „Trzepak show, czyli piosenki z naszego podwórka”, „Rzutem na taśmę. Edyta Band filmowo”.

„Czarne/białe” / Teatr Flakier

Reżyseria: Stanisław Dembski
Występują: Antoni Bradé, Alicja Brzósko, Jan Jaskólski, Artur Kępczyński, Maria Kowalska, Przemysław Lesiak, Aleksandra Marczak, Nina Michalak, Zuzanna Rudnicka, Weronika Sójka - Mazurek
Scenariusz spektaklu inspirowany jest biografią Rubena Gallego.

Opowieść o tym, jak przejść przez piekło i zwyciężyć. Gallego urodził się częściowo sparaliżowany, a lekarze powiedzieli matce, że zmarł przy porodzie. Wychowywał się jako sierota w sowieckich domach dziecka. Był więc niejako potrójnie wykluczony jako odmieniec (ze względu na południowy typ urody), sierota i osoba niepełnosprawna fizycznie. Z tej perspektywy opisał swoje dzieciństwo i młodość, które upłynęły pod znakiem walki z chorobą, ale i walki z okrucieństwem sowieckiego systemu, kierującego zdolnych intelektualnie, lecz upośledzonych fizycznie, młodych ludzi z sierocińca bezpośrednio do... domu starców. Teatr Fiakier to młodzieżowa grupa teatralna, od dwóch lat działająca w mokotowskim Domu Kultury Dorożkarnia. Prowadzi ją Stanisław Dembski – aktor, reżyser, pedagog teatralny. Pod jego okiem uczestnicy kształcą umiejętność pracy zespołowej oraz podstaw rzemiosła aktorskiego, przygotowując etiudy sceniczne oraz spektakle.

„Jaskółka” / Studio Teatralne Julii Kotarskiej-Rekosz

Scenariusz/reżyseria: Julia Kotarska-Rekosz
Występuje: Julia Wasilewska

W następstwie paktu Ribbentrop-Mołotow z sierpnia 1939 r. Niemcy i Związek Sowiecki dokonały rozbioru Polski. Niemcy zaatakowali Polskę 1 września, Sowieci 17 września 1939 r. Kolejne miliony Polaków znalazły się pod niemiecką i sowiecką okupacją. Na Syberię i do obozów koncentracyjnych zwanych łagrami zsyłano Polaków masowo, a śmiertelność była zatrważająca. Polaków zabierano nocą z domów i wywożono w nieznanym kierunku lub rozstrzeliwano. Spośród mężczyzn aresztowanych przez NKWD przeżył tylko co drugi, ale ofiarami holokaustu Polaków na wschodzie były także kobiety i dzieci. Monodram "Jaskółka" jest oparty na faktach zaczerpniętych z prawdziwych wspomnień kobiet. Scenariusz powstał na podstawie książki Anny Herbich "Dziewczyny z Syberii", zawierającej relacje kobiet wywiezionych jako młode dziewczyny na Syberię w latach 1939-1945.
Studio Teatralne Julii Kotarskiej-Rekosz działa w Warszawie od ponad 15 lat. Wychowuje i kształci młodych adeptów sztuki aktorskiej, rozwija wrażliwość i pielęgnuje pasje. Grupa odnosi rokrocznie bardzo wysokie wyniki w konkursach międzynarodowych i ogólnopolskich.

„Śladami dzieci” / Teatr Playback

Występują: Michał Faron, Magdalena Peron, Jarosław Rebeliński, Agata Sidorek Oprawa muzyczna: Piotr Radzio

Każdy spektakl potrzebuje scenariusza – w Teatrze Playback takim autorem jest Widz, który opowiada swoją historię i zostaje ona odegrana na scenie dla wszystkich innych widzów. W projekcie „Śladami dzieci” poza widzem, który tworzy scenariusz spektaklu pojawiają się wcześniej zebrane historie dzieci uchodźców oraz dzieci mieszkających na terenie Warszawy. W przestrzeni publicznej całej Europy toczy się dyskusja dotycząca stanowisk różnych społeczeństw, wobec losu uchodźców i nielegalnych imigrantów. Dyskusja ta zbyt często budzi konflikty i przybiera charakter politycznych targów. Naszym zdaniem, ważniejsze jest nawiązanie relacji i otwarcie się nawzajem na swoje potrzeby, poprzez działania artystyczne, szczególnie w lokalnym środowisku gdzie oba światy realnie się ze sobą ścierają.
Pierwszy Teatr Playback w Polsce został założony w 2016 r. w Krakowie przez grupę psychodramatystów z Polskiego Instytutu Psychodramy podczas seminarium prowadzonym przez Ludmiłę Litwinienko. Od tego czasu zespół występował na festiwalach w Kijowie, Krakowie, Gliwicach, Gdańsku czy też na Międzynarodowym Biennale Terapia i Teatr Łódź 2018.

Partner:
Warszawski Program Edukacji Kulturalnej