Debata o Laboratorium Edukacji Kulturalnej

<- wróć do listy

 

DEBATA – jak skutecznie realizować Laboratorium Edukacji Kulturalnej dla organizatorów szkolnych festiwali.

Laboratorium Edukacji Kulturalnej to cykl szkoleń  dla młodzieży mający na celu poszerzenie i usystematyzowanie wiedzy oraz rozwój osobisty realizatorów festiwali. W Warszawie w ponad dwudziestu szkołach ponadpodstawowych odbywają się Festiwale realizowane przez młodzież. To jedyne takie zjawisko w Polsce.
Młodzieżowe festiwale to niebywała okazja do pokazania zdolności i potencjału młodych ludzi, zajmujących się szeroko pojętą kulturą. W zależności od typu festiwalu artyści mogą zaprezentować swoje umiejętności m.in. teatralne, taneczne, muzyczne, filmowe, plastyczne oraz wiele innych.

Dla nich powstało Laboratorium Edukacji Kulturalnej w ramach Warszawskiego Programu Edukacji Kulturalnej. To cykl szkoleń  dla młodzieży mający na celu poszerzenie i usystematyzowanie wiedzy oraz rozwój osobisty realizatorów festiwali. Co pól roku młodzież samodzielnie wybierała rodzaje szkoleń rozwijających realizatorów w działaniach produkcyjnych, technice teatralnej, poszukiwaniu pieniędzy czy rozwoju w nowych technologiach.

W 2016 roku Młodzież stworzyła również "SIEĆ Warszawskich Festiwali Młodzieżowych" aby móc integrować środowisko twórców młodzieżowych festiwali, wzajemnie wymieniać doświadczenia oraz podnosić swoje kwalifikacje i kompetencje. Sieć tworzyły: Teatralny Festiwal Amatorski Żmichowska, Dobroczynny Uczynek Charytatywny, Zamoyski Festiwal Teatralny, Festiwal 12 minut, Międzyszkolne Dni Kultury, Unikatowy Festiwal Offowy, Czacki Second Stage, Festiwal Teatralny w Kochanowskim, Festiwal Ludzi Aktywnych Kulturalnie, Festiwal Obłędnie Kreatywnych Artystów oraz Sztubacki Awangardowy Festiwal Artystyczny.
Do tej pory odbyło się pięć cykli Laboratorium. Wiemy, że jest potrzebne, ale chcielibyśmy wspólnie ustalić, jak je realizować? Czy odtwarzając Sieć Festiwali, czy współpracując z Ligą Warszawskich Liceów, czy też z Młodzieżowymi Radami Dzielnic.

Serdecznie Was zapraszamy do debaty. Reprezentujesz jakiś szkolny Festiwal? A może chcesz taki festiwal powołać do życia? Koniecznie przyjdź na spotkanie, pogadamy o tym!

Czas i miejsce
19 października, 11.00-14.00, grupy prezentujące swoją inicjatywę prosimy o wypełnienie ankiety
ŚRÓDMIEŚCIE, Biblioteka Publiczna m.st. Warszawy Koszykowa 26/28, Warszawa

Partner:
Warszawski Program Edukacji Kulturalnej