Niewidomy – zawsze widoczny!

<- wróć do listy

 

NIEWIDOMY – ZAWSZE WIDOCZNY! - warsztaty
Jesteście ciekawi, czy niewidomi korzystają z komputerów? O czym i w jaki sposób śnią? Jak rozróżniają kolory i pieniądze? Czy chodzą do kina, teatru i na wystawy? To tylko kilka pytań, które nurtują osoby widzące. Na spotkaniu poszukamy wspólnie na nie odpowiedzi.
Podczas warsztatów uczestnicy poznają urządzenia, które ułatwiają osobom z niepełnosprawnością wzroku normalnie funkcjonować. Każdy uczestnik będzie mógł sprawdzić, jak działa udźwiękowiony telefon, etykietownik czy detektor kolorów – takie rozwiązania budzą ciekawość bez względu na wiek!
Kluczową częścią spotkania jest interakcja w grupach – praktyczna nauka mądrej i życzliwej pomocy. To wciąż duży problem, ale popularyzacja rozwiązań w tym zakresie poprawia jakość życia wszystkich osób niewidzących. To doskonały moment na inspirujące rozmowy i zaspokojenie ciekawości, ale przede wszystkim – praktyczna nauka. Podsumowaniem i integralną częścią zajęć jest spotkanie z Rollem – psem asystującym.

Oto jak prowadzący warsztaty mówi o sobie: Nazywam się Sebastian Grzywacz i od 10 lat jestem osobą ociemniałą w wyniku wypadku. Tamtego dnia moje życie zmieniło się o 180°, ale rehabilitacja psychologiczna, społeczna i zawodowa oraz mój syn, który urodził się już po tym, jak straciłem wzrok, pozwoliły mi na znalezienie sobie właściwego miejsca w świecie. Często mówię: mam szczęście, że nie jestem chory, jestem tylko niewidomy... Dziwne? Być może, wystarczy jednak złapać odpowiednią perspektywę. Ogromnym wsparciem dla mnie jest mój pies, Roll – przewodnik i niesamowity przyjaciel! Aktywnie uprawiam sport, biorę czynny udział w życiu towarzyskim i kulturalnym. Mam rodzinę, przyjaciół i żyję pełnią życia. Często również współpracuję z mediami, popularyzując i oswajając tematykę niepełnosprawności.

Dostępne terminy:
22 października, 10.00-12.00 (zapisy grupowe i indywidualne)
PRAGA POŁUDNIE, Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. KEN w Warszawie, Gocławska 4, Warszawa

Partner:
Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. KEN w Warszawie